Forex logo sayfa yükleme animasyonu
Mehmet
Paylaş

Borsa’da Enflasyon Rallisi

Bist Haberler

Mevduat faizi gerilemeye başladı. Bu durum Borsa’da yükselişe sebep oldu. “Borsa, faizin rakibi” diyen Barış Soydan, tasarruf sahiplerinin yükselen mevduat faizleriyle beraber faize yöneldiğinin altını çizdi. Soydan, bu durum borsada bir süre yatay seyrin hakim olduğunu belirtirken, mevduat faizlerinin düşmeye başlamasıyla beraber Borsa İstanbul’un yeniden cazibe merkezi olmaya başladığının altını çizdi.

Bu durumu “Borsa’da Enflasyon Rallisi” sözleriyle özetleyen Barış Soydan, borsanın enflasyona karşı geride kalmasının sebeplerinin mevduat faizlerindeki yükseliş olduğunu, Merkez Bankası’nın beklenenin altında faiz yapması sebebiyle yeniden Borsa istanbul’a dönüşlerin hızlandığını belirtti.

Merkez Bankası’nın mevduat faizlerine uyguladığı görünen tabloadaki faizlerin aslında KKM mudilerini de kapsadığının altını çizen Soydan, KKM mudilerine verilen faizleri çıkarınca aslında mevduata ödenen faizin çok mdaha düşük olduğunu belirtti.

Enflasyon-Faiz Oranları

Resmi enflasyon oranının yüzde 60’ın üzerinde olduğunu ve Mayıs ayında zirveye ulaşacağını değerlendiren Barış Soydan, mevduat faizlerinin de yüzde 40 seviyelerinde olduğunu belirtti.

Şubat ayı enflasyonu beklenen enflasyon oranının da üzerinde gelirse Mayıs ayı enflasyonunun yüzde 80’e yaklaşabileceğini değerlendiren Soydan, bu durumda tasarruf sahiplerinin mevduatı değerlendirmeyeceğini düşünüyor.

Tasarruf Sahipleri Tasarruflarını Nerede Değerlendirecek?

Ekonomist Barış Soydan, bunun için iki yol bulunduğunu belirtiyor:

Dövize Yönelebilirler

Tasarruf sahiplerinin bir seçenek olarak dövize yönelebileceğini belirten Barış Soydan, Merkez Bankası’nın verilerinin de bunu desteklediğinin altını çizdi. Tasarruf sahiplerinin enflasyondan korunmak için dövize yönelmesinin sebebinin mevduat faizine yönelmekten vazgeçen tasarruf sahipleri olduğunu belirtti. Aynı zamanda bu grubun geleneksel bir yöntem olan altına da yöneldiğini belirten Barış Soydan, diğer grubun Borsa üzerinde etkili olduğunu belirtti.

Borsa’ya Yönelebilirler

Finansal okur yazarlık düzeyi yüksek olan bir grubun, “borsaya gittiğini” veya “borsaya döndüğünü” belirtti. Başka dinamikler de etkili olmak üzere, borsada cuma günü ve bugün yaşanan yükseliş için faiz oranlarını işaret eden Soydan, borsada bir alternatifsizlik durumu da olduğunun altını çizdi.

Diğer Etkenler

Borsa İstanbul’da yabancı alımlarının çok artmamasına rağmen cuma günkü gelişmeler de borsada risk iştahının olumlu etkilenmesine sebep oldu. Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine onay vermesi ve ardından ABD’nin de Türkiye’ye F16 satışının onaylanması da Borsa istanbul üzerinde olumlu etkilere sebep oldu.

Aynı zamanda konut fiyatlarının da enflasyon ile başa baş ilerlemesi sebebiyle de Borsa alternatifsiz kalıyor.

Öte yandan, politika faizinin yükselmiş olması da yabancı sıcak parayı çekebileceği ve bunun da etkisinin olabileceği yönündeki beklenti de Borsa üzerinde etkili olabilir.

Barış Soydan’ın İntegral FX TV’de yaptığı açıklamalarının tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

İntegral FX TV: Barış Soydan “Gözümüz Faizde, Kulağımız FED’de”

Ralli Nedir?

Ralli, finansal piyasalarda uzun soluklu ve sürekli artış görülmesi durumudur. Bu dönemlerde, ralli yaşanan finansal enstrümanın fiyatları, direnç seviyelerinin üzerine çıkarak sürekli bir artış gösterir. Ancak ralli dönemlerinin ne zaman sona ereceği, teknik analiz yönlemleriyle öngörülemez. Yukarı Kanal formasyonunun görüldüğü ralli dönemlerinin sonunun, kanalın aşağı yönlü olarak kırıldığı zaman olarak tahmin edilir.

Temel analiz yönlemleri içinde rallilerin son bulacağı tarih, genellikle ekonomik göstergelerle izlenebilir. Bunun için ralli dönemlerinde birikimlerini değerlendirmek isteyen yatırımcıların piyasalardaki gelişmeleri sıkı takip etmesi beklenir.

Enflasyon Rallisi Nedir?

Enflasyon rallisi, pek çok ralli çeşidir gibi bir rallidir. Boğa piyasası rallisi, Noel Baba Rallisi ve Ayı Piyasası Rallisi gibi Enflasyon Rallisi’nden de bahsetmek mümkündür. Fakat Enflasyon rallisini aynı zamanda boğa rallisi içinde de değerlendirmek mümkündür. Çünkü piyasalar yükseliş gösterirken bu ralli türü görünür. Ancak Enflasyon rallisinin bir farkı da, bu rallinin sebebi olarak, düşük enflasyonlu bir piyasada değil, yüksek enflasyonlu bir piyasada görünmesidir.

Borsa’da yer alan şirketlerin bilançoları, enflasyona da bağlı olarak artış gösterir. Enflasyon muhasebesinden dolayı artan bilançolar, bir süre borsaya yansımazsa veya gecikmeli olarak etki ederse, şirketlerin borsadaki değerleri bir süre enflasyona karşı değer kaybetmiş olur.

Barış Soydan’ın da bahsettiği gibi, bu değer kaybının telafisi sebebiyle borsada Enflasyon Rallisi ihtimali baş göstermiştir.

2023 yılı 4. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %32, zarar eden müşteri oranı %68’dir.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.
 

Çekince Notu: Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Ulukartal Holding A.Ş. ve İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu rapordaki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda resmi hizmet veren yetkili üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu raporda bulunan bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Benzer Haberler

Federal Reserve (Fed) Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, mevcut ekonomik koşulların Fed’in faiz oranlarını düşürme gerekliliğini...

Lira, dolara direniyor

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), “Küresel Borç Monitörü” raporunu yayımladı. Rapora göre, küresel borç tutarı, 2022’deki yaklaşık...

Standard & Poor’s (S&P), ABD’nin para politikasına ilişkin 2024 görünümünü değiştirmedi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed)...

Emekli bayram ikramiyesiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Emekli ikramiyelerinin 3 bin liraya yükseltilmesi için çalışmalar...

Güney Kore Merkez Bankası faiz toplantısından onuç çıkmadı. Güney Kore son 15 yılın en yüksek faizini...

Coca Cola İçecek, Bangladesh Beverages Limited’in hisselerinin satın alım işleminin tamamlandığını duyurdu. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan...

Web sitemiz çerezleri kullanarak deneyiminizi kişiselleştirir. Daha fazla bilgi için Çerez Politikası'nı okuyun.

2023 yılı 4. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %32, zarar eden müşteri oranı %68’dir.