Forex logo sayfa yükleme animasyonu

Dünyanın En Zenginleri (En Zengin 10 Kişi)

Paylaş

Dünyanın en zenginleri dönem dönem merak konusu oluyor. Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Elon Musk, Warren Buffett ve Bill Gates arasında kıyasıya süren servet savaşlarında bazen birinin büyük para kaybetmesi veya bir diğerinin yüklü miktarda para kazanmasıyla sıralama da her an değişebiliyor. Ancak bu sene farklı bir isim zirveye oturdu.

Dünyanın en zengin insanları, genellikle Forbes tarafından açıklanan bir listeyle dünyaya duyrulurken aynı zamanda bu liste periyodik olarak güncelleniyor. 2024 Mart ayında güncellenen dünyanın en zengin kişileri ve servetlerini derledik.

1- Bernard Arnault (197,2 Milyar Dolar)

Fransız iş insanı Bernard Arnault, 1949 yılında Fransa’da doğdu. Dünyanın en büyük eşya şirketi olan LVMH’nin ve meşhur moda markası Louis Vuitton’un CEO’sudur. Elon Musk’ı tahtından indirerek sürpriz bir şekilde 197,2 milyar dolar servetiyle dünyanın en zenginleri arasında birinciliğe oturdu.

1971 yılında École Polytechnique’ten mezun olmasının ardından babasının inşaat şirketinde iş hayatına atıldı. 1984 yılında kendisine dünyanın en zengini olma yolunu açacak olan tekstil sektörüne girdi. 1989’da Christian Dior’u satın aldı. 2001’de Louis Vuitton ile Moet Hennessy’i birleştirerek LVMH holdingi kurdu.

Bugün sahip olduğu holdingin içinde Louis Vuitton, Christian Dior, Tiffany & Co gibi dünyaca meşhur 75’ten fazla lüks tüketim ürünleri satan marka vardır.

Fransız hükümeti tarafından Legion d’Honneur nişanıyla ödüllendirilen Arnault, sanat ve piyano tutkunu olarak bilinmektir. İki kez evlenmiş olan dünyanın en zengin insanı Bernard Arnault’un 5 çocuğu var.

2- Jeff Bezos (196,3 Milyar Dolar)

Dünyanın en ilham verici yatırımcılarından biri olan Jeff Bezos, bu seneki dünyanın en zenginleri listesine ikinci sıradan girdi.

Jeff Bezos, 1964 yılında New Meksiko eyaletinin başkenti Albuquerque şehrinde dünyaya geldi. Princeton Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği ve bilgisayar üzerine yaptığı ihtisasında yüksek bir dereceyle mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Wall Street’te çalışmaya başladı.

1994 yılında dünyanın en büyük alış veriş platformu olan Amazon’u online kitapçı olarak kuran Bezos, ardından diğer ürünlerin de satışını yapmaya başladı. Aynı zamanda Amerika’nın en prestijli gazetelerinden The Washington Post’un da sahibi olan Jeff Bezos, Blue Origin isimli bir uzay keşif şirketinin de sahibidir.

İş dünyasının en önemli rehberlerinden biri olmayı başaran Bezos, Bezos Expeditions isminde bir risk sermayesi şirketi de kurmuştur. Bu şirket özünde bir melek yatırımcılık şirketidir. Parlak start-up girişimlerine yatırım yapan Bezos Expeditions, bugüne kadar Airbnb, Unity Software, Stripe Online Ödemeler, Rivian Elektrikli Araçlar gibi pek çok başarılı girişim modeline finansman sağlamıştır.

Bir kere evlenen ve boşanan Jeff Bezos’un dört çocuğu vardır. Bezos Earth Fund isminde bir de hayır kurumu olan Bezos, Elon Musk’tan önceki dünyanın en zengin kişisi olmuş ve bu unvanını uzun süre elinde bulundurmuştur.

3- Elon Musk (189,4 Milyar Dolar)

Bir önceki yılın en zengin insanı olan Elon Musk, bu sene Tesla hisselerinin son zamanlardaki değer kaybıyla 2 sıra birden gerileyerek üçüncü sıraya düştü.

Son yıllarda adından en çok söz ettiren dünyanın en zenginleri arasında yer alan Elon Musk, Güney Afrika kökenlidir. Mühendislik eğitimi almış olan Musk, çok küçük yaşlarda girişimciliğe başlamıştır. 1971 yılında Güney Afrika’nın Pretoria şehrinde Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir beyaz babanın çocuğu olarak doğan Elon Musk, 1995 yılında, 24 yaşındayken kardeşi Kimbal ile birlikte Zip2 isimli, gazetelere şehir rehberi yazılımı satan bir yazılım şirketi kurdu. 1999 yılında ise dünyanın en büyük çevrimiçi ödeme sistemlerinden biri olan Paypal’in kurucuları arasında yer aldı. Bu sistem aynı zamanda x.com alan adıyla yayına başladı, Musk’ın Twitter’i alarak x.com’a dönüştürmesi ve burayı tüm finansal ödeme araçlarının bir birleşimi haline getirmesi yolundaki ilk adımı da bu döneme denk gelmektedir.

2002 yılında bugün en az Nasa kadar uzayda söz sahibi olan SpaceX’i kuran Musk, 2004 yılında Tesla’nın ortağı oldu, 2008 yılında tamamen satın alarak CEO’su oldu. Musk’ın en bilinen bir başka girişimi ise Neuralink’tir. Neuralink, insan beynine yerleştirilen bir çip vasıtasıyla yapay zekaya yardımcı olmayı ve insan zihninin kontrolü üzerine çalışmalar yapmasının yanı sıra sağlık alanında da bazı teknolojileri geliştirmesi amacıyla deneme aşamasındadır.

Elon Musk, aynı zamanda dünyanın en değerli yapay zeka girişimlerinden biri olan ChatGPT’nin üreticisi olan Open AI şirketinin de kurucularından biridir. Ayrıca dünya yörüngesine yerleştirilen Starlink uydularının da sahibi olan Musk, tüm dünyada ucuz ve hızlı interneti starlink uydularıyla sağlamayı amaç edinmiştir.

Uzay turizmi ve diğer gezegenlerde yaşam için SpaceX firması aracılığıyla da çeşitli girişimleri vardır.

3 kez evlenen Elon Musk’ın 7 çocuğu olmuştur. İlk çocuğu Nevada Alexander Musk, on haftalıkken ani bebek ölümü sendromundan hayatını kaybetmiştir.

4- Mark Zuckerberg (178 Milyar Dolar)

Öğrenciyken kurduğu Facebook sayesinde dünyanın en zenginlerinden biri olan Mark Zuckerberg, aynı zamanda Instagram ve Whatsapp gibi en çok kullanılan sosyal medya ve iletişim araçlarının da sahibidir.

1984 yılında doğan Mark Zuckerberg, bütün girişimlerini bir araya topladığı Meta Platforms isimli Holding yapısının da CEO’sudur.

Harvard Üniversitesi’nde eğitimine başlayan Zuckerberg, Facebook’u geliştirirken okulunu aksatması sebebiyle eğitimini tamamlamamıştır.

Facebook’un kişisel verileri seçim kampanyaları için sattığı gerekçesiyle yargılanan Zuckerberg, Metaverse isimli sanal bir evren oluşturmak için çalışmalar yapsa da kısa zamanda ünlenen ve değerlenen bu girişimi ardından sönmüştür.

5- Bill Gates (148 Milyar Dolar)

1990’ların en zengin insanı Bill Gates, gelişen ve değişen teknolojiyle beraber gücünü korumaya devam etse de sıralamada beşinci sıraya kadar geriledi. Teknoloji zenginlerinden olan Bill Gates, 1955 doğumludur. 13 yaşında yazılım konusunda kendini geliştirmeye başlayan ve ilk yazılım programını yazan Gates, Microsoft’un kurucusu ve sahibidir.

Harvard Üniversitesi’nde eğitimini sürdürdüğü sırada çocukluk arkadaşı Paul Allen ile birlikte Microsoft’u kuran Gates, IBM Bilgisayarları için ilk Ms-Dos işletim sistemini kurarak hayatı boyunca sürdüreceği büyük başarılarının ilk adımını atmış oldu. Ardından Windows’u geliştiren Gates, dünyadaki bilgisayar devriminin ilk adımını atarak bugünkü teknolojinin gelişmesinde öncü rol oynadı.

Bill Gates, eşi Melinda Gates ile birlikte Bill&Melinda Gates Vakfı’nı kurarak servetlerini hayrıseverlik işleri için kullanmaya başladılar. Sağlık alanında, özellikle Afrika’da sağlığa erişim, sıtma vakaları ve tuvalete erişim konularında yardımlarda bulunuyor.

6- Steve Ballmer (139,3 Milyar Dolar)

Bill Gates’in ardından dünyanın en zengin altıncı insanı olan Steve Ballmer, Bill Gates’in eski çalışanıdır. Microsoft’un otuzuncu çalışanı olarak işletme müdürü sıfatıyla işe başlayan Ballmer, aynı zamanda Bill Gates’in ardından şirketin de CEO’su olmuştur.

1966 doğumlu olan Ballmer, 1980’de Harvard Üniversitesi mezunudur. Stanford Üniversitesi’nde MBA eğitimi görürken yarıda bırakarak Microsoft’a katılmıştır. Microsoft ekibinde yaptığı motivasyon konuşmalarıyla ünlenen Ballmer, 2000 yılında Microsoft’un CEO’su olmuştur.

Döneminin en büyük başarıları, Windows ve Office programlarında dünyada bir hegemonyaya sahip olmaları olurken, döneminde gerçekleşen teknoloji devrimiyle mobil cihazların yaygınlaşması ve arama motorlarının gelişmesine ayak uyduramaması sebebiyle eleştirilmektedir. Aynı zamanda Microsoft’un sahibi olduğu Bing arama motoru, Google’ın muazzam yükselişi karşısında çok sönük kalmıştı. Microsoft ürünlerini kırarken yüklenen Bing sayfalarıyla kullanıcılar tarafından eleştirilerin odağında olmuştur.

Dünyanın en zenginleri arasında yer alan Ballmer, 2014 yılına kadar sürdürdüğü CEO’luk görevinden ayrıldıktan sonra NBA takımlarından Los Angles Clippers takımını 2 milyar dolara satın almıştır.

1990 yılında Connie Snyder ile evlenen Ballmerların üç çocuğu vardır.

7- Warren Buffett (133,1 Milyar Dolar)

Warren Buffet hisse yatırımcılarının en çok tanıdığı isimlerin başında gelir. Uzun vadeli yatırım stratejileriyle ünlenen Buffett, yatırımcılara yol gösteren kişiliğiyle tanınıyor. Bugün borsa dünyasında kendisine atfedilen pek çok söz bulunmaktadır.

Omaha Kahini lakaplı Warren Buffett, Berkshire Hathaway şirketinin de CEO’sudur. Değer odaklı yatırımlar yapmasıyla tanınan Buffett, şirketleri uzun vadeli olarak değerlendirmesiyle tanınmış ve dünyanın en zenginleri arasında yer almıştır.

1930’da Nebraska’da doğan Warren Buffett’in ilk hisse senedini 11 yaşında alması efsaneleşen bir anekdottur. Liseye giderken okula yerleştirdiği içecek otomatlarından kazandığı parayla içecek şirketinin hisselerini toplamaya başlayan Buffett, Columbia Bussiness School’da modern değer yatırımının öncülerinden olan Graham’ın öğrencisi oldu.

Mezuniyetinin ardından önce Graham’ın şirketinde çalışan ve ardından kendi yatırım şirketini kuran Buffett’in holdinginde bugün Geico Sigorta, Duracell pilleri ve Dairy Quenn fast food zinciri gibi pek çok şirket bulunuyor. Apple, Coca-Cola ve Bank of America gibi pek çok büyük şirketlerden de hisse sahibi olan Buffett, uzun vadeli yatırım stratejileriyle ve şirketler üzerinde yaptığı derinlemesine analizleriyle yatırım dünyasında en tanınan isimlerden biri olmuştur.

8- Larry Ellison (127 Milyar Dolar)

Dünyanın en zengin sekizinci ismi olan Larry Ellison, Oracle Corporation teknoloji şirketinin kurucusu, Baş Teknoloji Sorumlusu (CTO) ve eski CEO’sudur.

1944 yılında New York’ta dünyaya gelen Ellison, Illinois ve Chicago Üniversitelerinde eğitime başladı fakat ikisini de tamamlamadı. 1970 yılında Ampex Corporation şirketini kuran Larry Ellison, 1977 yılında CIA için veritabanları üzerinde çalışmalarını sürdürürken iki ortağıyla beraber Oracle şirketini kurdu. İlişkisel veritabanı yönetimi olarak kurulan Oracle, 1980 ve 90’larda dünyanın en büyük şirket yazılımlarını üreterek sahibini zengin etti.

1990’larda Microsoft altın çağını yaşarken Oracle Mirosoft’un en büyük rakibi olarak piyasaya çıktı. Başta agresif büyüme stratejileri izleyerek sektördeki pek çok şirketi satın alan Oracle, yeni bir bilgisayar çalışımı konusunda ezeli rakibini alt edemedi.

Lüks bir yaşam tarzı olan ve pahalı hobileri bulunan Ellison, yat, uçak ve gayrimenkul koleksiyonlarıyla da bilinir. Servetinin önemli bir kısmı onu aynı zamanda gayrimenkul zengini de yapmıştır. Kendi yat yarış takımı bulunan Ellison’un yarış teknelerine de ilgisi bilinir.

Dört kez evlenip boşanan Ellison 2014 yılında Oracle CEO’luğundan ayrılsa da CTO’luk görevine (Baş Teknoloji Sorumlusu) devam etmektedir.

9- Larry Pages (120 Milyar Dolar)

Dünyanın en zenginleri arasında ilk 10 sıranın değişmez isimlerinden biri de 1973 doğumlu Larry Pages’tir. Google’ın da bünyesinde bulunan Alphabet’in kurucusularından ve CEO’su olan Larry Pages, Michigan Üniversitesi bilgisayar mühendisliği ve Stanford Üniversitesi’nden yine bilgisayar teknolojileri alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.

Ardından dünyanın en zengin onuncu ismi olan Sergey Brin ile birlikte Stanford’da öğrenciyken kurdukları Google arama motoru ile dünya çapında büyük başarılara imza atan Pages, önce Google’ı piyasaya BackRub ismiyle sürdü, 1998 yılında Google ismini alan girişimi dünyanın en büyük arama motoru oldu. 1998-2001, 2011-2015 yıllarında Google CEO’su, 2015 yılında Alphabet çatı şirketinin kurulmasıyla da 2019’a kadar Alphabet CEO’su olan Pages, bu dönemlerde Android telefon yazılımları ve Youtube video sosyal medya platformunu satın aldı.

Kurdukları Google şirketi aynı zamanda dünyanın en büyük reklam sağlayıcısı Google Ads, en büyük reklam yayıncısı Google Adsense, en büyük mail server sistemi Gmail, en büyük bulut depolayıcısı Google Drive gibi pek çok komplike hizmeti de bünyesinde barındırmakta ve tüm servisleri bütünlük içinde çalışmaktadır.

İnternet dünyasını dönüştüren isimlerden biri olarak anılan Pages, Lucinda Southworth ile evli ve iki çocukları vardır.

10- Sergey Brin (114,9 Milyar Dolar)

Dünyanın en zenginleri arasında yer bulan Sergey Brin, dokuzuncu sıradaki Larry Pages’in kadim ortağıdır. Rus asıllı ve Moskova doğumlu bir Amerikalı olan Brin, Pages ile beraber Stanford Üniversitesi’nde eğitim görürken geliştirdikleri Google ile dünyadaki internet deneyimini geliştiren ve dönüştüren kişilerden biridir. Google’ın arkasındaki beyin olarak bilinen Brin, aynı zamanda çeşitli dönemlerde Google ve Alphabet’in CEO’luğunu yaptı.

Alphabet’in 2019 yılına kadar Pages ile beraber başkanlığını yürüten Brin, 2019’da bu görevinden ayrılsa da yönetim kurulunda bulunmaya devam ediyor.

İleri teknolojiler ve Girişimcilik alanlarında çalışmalarını sürdüren Sergey Brin, yenilenebilir enerji, havacılık ve uzay teknolojileri konusunda da girişimlerde bulunuyor. Dünyada internet deneyimini dönüştüren kişilerden biri olarak tanınan Brin, 2007-2015 yılları arasında Anne Wojcicki ile evliydi.

FOREX NEDİR?
ÜCRETSİZ EĞİTİM ALIN

2024 yılı 1. Çeyrek K/Z Oranı: %38 / %62

Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
 
Çekince Notu: Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan forex.com.tr’nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu rapordaki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda resmi hizmet veren yetkili üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, forex.com.tr tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu raporda bulunan bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Benzer Haberler

Forex piyasalarının en volatil döviz çifti EURUSD paritesidir. Dünyanın en büyük iki ekonomisi ve en istikrarlı...

Aselsan, Asya-Pasifik Bölgesinde 34,96 Milyon Dolarlık Yeni Sözleşmeye İmza Attı. Aselsan, Asya-Pasifik bölgesindeki müşterileriyle toplam değeri...

Vestel Elektronik, İsveçli beyaz eşya şirketi Cylinda AB’nin tamamını satın aldığını duyurdu, bu adım şirketin Kuzey...

Ukrayna’nın drone saldırıları ve petrol kesintileri nedeniyle Rusya’nın, Kazakistan’dan 100 bin ton benzin talebinde bulunduğu iddia...

Türkiye’nin İsrail’le ticaret yaptığına dair eleştiriler seçim öncesi dönemde başlamıştı ve hala devam ediyor. Dün Dışişleri...

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kazuo Ueda, ekonomideki enflasyon eğiliminin artması durumunda parasal teşvik politikasında azaltmaya...

Web sitemiz çerezleri kullanarak deneyiminizi kişiselleştirir. Daha fazla bilgi için Çerez Politikası'nı okuyun.
FOREX NEDİR?
ÜCRETSİZ EĞİTİM ALIN

2024 yılı 1. Çeyrek K/Z Oranı: %38 / %62