Forex logo sayfa yükleme animasyonu
Mehmet
Paylaş

İngiltere Merkez Bankası Faizleri 15 Yılın Zirvesinde

BoE Faiz Artırımlarına Devam Edecek mi?

İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz artırımı yapmadı. BoE’nin faiz artışını pas geçmesiyle beraber İngiltere’de faizler son 15 yılın zirvesi olan 5,25’te kalmış oldu. BoE toplantısında 3 üye faiz değişikliği isterken çoğunluk üyelerin faizi sabit tutma yönünde karar alması sonrası faizler değişmezken merkez bankası faiz indirimi için, enflasyonun düşeceğine dair daha fazla kanıt görmek istiyor.

Bu kararla beraber BoE faiz indirimleri için kapıyı açık tutmuş oldu. Enflasyon tahminlerinin düşürüldüğü toplantı sonrası faizler serbest bırakılırken, bu durum enflasyondaki düşüşün görüldüğü zaman faiz indirimi gelecepğine dair bir işaret olarak yorumlandı.

9 üyesi bulunan BoE’de 6 üye faizlerin sabit tutulmasını desteklerken 3 üye bu karara muhalefet etti. 3 üyeden ikisi faiz artırımı, üyelerden Swati Dhingra ise faizlerin düşürülmesini destekledi.

İngiltere merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, faiz indirimini değerlendirdiklerini belirtti. Aralık ayında, yükselen enflasyonun kontrol altına alınması için daha alınacak yol olduğunu ifade eden Bailey, bu açıklamasından da geri adım attı. Bailey yaptığı açıklamada; “Son aylarda enflasyon konusunda iyi haberler aldık. Ancak faizleri indirmeden önce enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru indiğine ve bu hedefte kalacağına yönelik daha fazla kanıt görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ancak enflasonun kalıcı olması durumunda ise daha fazla parasal sıkılaşmaya gidileceği ifadeleri ise yerini “Faizler enflasyonun yüzde 2 hedefine dönmesi için yeterince uzun süre kısıtlayıcı kalacak” ibaresine bıraktı.

BoE komitesi, faizlerin ne kadar süre sabit tutulacağına yönelik herhangi bir işaret vermezken, faiz beklentileri mevcut durum içinde orta vadede 1,4 uzun vadede ise 0,9 olarak tahmin ediliyor.

Bu yıl sonuna kadar faizlerin yüzde 4, 2025’te yüzde 3,5 olması durumunda ise komite iki yıllık bir periyotta enflasyonun yüzde 2,3’e düşmesini bekliyor. Bu durumda ise bu dezenflasyon hızının piyasanın beklentilerinden uzak olacağı kaydedildi.

2023 yılı 4. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %32, zarar eden müşteri oranı %68’dir.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.
 

Çekince Notu: Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Ulukartal Holding A.Ş. ve İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu rapordaki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda resmi hizmet veren yetkili üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu raporda bulunan bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Benzer Haberler

Federal Reserve (Fed) Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, mevcut ekonomik koşulların Fed’in faiz oranlarını düşürme gerekliliğini...

Lira, dolara direniyor

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), “Küresel Borç Monitörü” raporunu yayımladı. Rapora göre, küresel borç tutarı, 2022’deki yaklaşık...

Standard & Poor’s (S&P), ABD’nin para politikasına ilişkin 2024 görünümünü değiştirmedi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed)...

Emekli bayram ikramiyesiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Emekli ikramiyelerinin 3 bin liraya yükseltilmesi için çalışmalar...

Güney Kore Merkez Bankası faiz toplantısından onuç çıkmadı. Güney Kore son 15 yılın en yüksek faizini...

Coca Cola İçecek, Bangladesh Beverages Limited’in hisselerinin satın alım işleminin tamamlandığını duyurdu. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan...

Web sitemiz çerezleri kullanarak deneyiminizi kişiselleştirir. Daha fazla bilgi için Çerez Politikası'nı okuyun.

2023 yılı 4. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %32, zarar eden müşteri oranı %68’dir.